Kun päätät suorittaa vaikkapa Työturvallisuuskortin kätevästi kotisohvalta, meillä on antaa sinulle kuusi näppärää vinkkiä, joiden avulla koulutus etänä sujuu mukavasti ja helposti.

 

  1. Varmista, että laitteesta, jolla osallistut koulutukseen, löytyy toimivat kamera ja mikrofoni. Yleensä nykyisistä kannettavista tietokoneista, älypuhelimista ja tablet koneista löytyy kaikista molemmat sisäänrakennettuna. 
  2. Tutustu etukäteen webinaariohjeisiimme (https://koulutuskeskus.com/webinaari-ohjeet/) ja asenna laitteellesi jo valmiiksi Zoom -sovellus. 
  3. Testaa Zoomin toimivuus etukäteen ja testaa myös, että kamera ja mikki toimivat hyvin. 
  4. Kannattaa mahdollisuuksien mukaan hankkia myös kuulokkeet. Koulutus onnistuu kuitenkin myös ilman niitä.
  5. Koulutuspäivän aamuna kirjaudu tapahtumaan jo hyvissä ajoin, esimerkiksi klo 7.30. Varmista, että sinulla on koulutuksessa mikki päällä vain kun haluat sanoa jotain. Mikrofonit ovat herkkiä kaikelle rahinalle ja taustahälinälle ja voivat siksi huonontaa huomattavasti kouluttajan puheen kuulemista. 
  6. Vietä mukava koulutuspäivä ja kysy koulutuksen jälkeen tarvittaessa väliaikainen todistus suoraan asiakaspalvelusta info@koulutuskeskus.com