Olemme juuri lisänneet valikoimaamme muutaman työturvallisuuskortti webinaarin englanninkielisenä. Koulutuksia on aluksi kaksi ja ne järjestetään heinäkuussa perjantaina 3.7 ja maanantaina 27.7. Lisäämme uusia ajankohtia tarpeen mukaan.

Mukaan pääset ilmoittautumaan kurssihausta

Occupational Safety Card

The Occupational Safety Card was developed to improve the occupational health and safety of shared workplaces.

The intended goals of the Occupational Safety Card policy are:

  • to improve practical cooperation between purchasing and supplying companies in shared workplaces
  • to support job introduction in shared workplaces
  • to provide basic information related to occupational health and safety
  • to reduce overlap in training provided by different purchasers
  • to increase interest and motivation regarding the occupational safety skills of the company’s own personnel
  • to reduce workplace accidents and hazardous situations

Obtaining an Occupational Safety Card requires successfully completing the Occupational Safety Card training. The card is valid for five years. Implementing the Occupational Safety Card is voluntary, but many purchasing companies require the card from their subcontractors’ employees.