Suomen Pelastusalan Keskusjärjestön ja Työturvallisuuskeskuksen yhteinen Korttitieto-palvelusta on ollut mahdollista saada sekä tulityö– että työturvallisuuskortti matkapuhelimeen. Juuri julkaistu Korttitieto-sovellus helpottaa asiaa entistäkin enemmän ja kortit kulkevat nyt varmemmin omassa taskussa puhelimen mukana. Sovellus ja sen käyttäminen on ilmaista, mutta sen käyttäminen vaatii voimassa olevan tulityö- tai työturvallisuuskorttin.

Korttitieto-sovellus

• toimii tarvittaessa todistuksena suoritetuista kursseista
• mahdollistaa pätevyystietojen tarkastamisen rekistereistä
• muistuttaa kortin vanhenemisesta
Korttitieto-palvelun sovellus on toistaiseksi saatavilla vain Android-puhelimille Googlen Playsta. iOS-versiota joudutaan odottamaan vielä hetken.
Korttitieto-sovellus Google Playssa
Korttitieto.fi